LAVANDA (Lavandula Angustifolia - prava lavanda)
je grmolika mediteranska biljka iz porodice usnatica. Cvetovi su grupisani, pričvršćeni na stabljikama koje se izdižu iznad lišća. Obično su u početku cvetanja plave boje a zatim kako cvet sazreva postaju ljubičasti. Jedna od zvaničnih 48 vrsta, i jedna od retkih koja je konzumna. Kroz istoriju su joj pripisivali dosta lekovitih svojstava, zbog čega su je ljudi koristili u razne svrhe: kulinarstvo, medicina, higijena i dekoraciji.
U različitim delovima Sveta lavanda je bila simbol nevinosti i čednosti, dok su je u drugim kulturama smatrali snažnim afrodizijakom. Stari Rimljani su koristili njeno eterično ulje u kupkama, dok su pojedini verovali da držeći vence sa lavandom na vratima štite sebe od zlih sila. Takođe, postojalo je drevno verovanje da sadnja lavande donosi sreću. Često se spominje u prastarim spisima gde su opisana njena brojna lekovita svojstva, navodeći je kao jednu od biljaka koja je neophodan sastojak svake ,,kućne apoteke".
Pored tradicionalnog korišćenja suvog cveta lavande u kesicama za borbu protiv moljaca lavanda je bogata eteričnim uljem, koje je lekovito i dobija se parnom destilacijom svežih cvetova.
Eterično ulje lavande je jedno od retkih ulja koja se mogu nerazređeno, direktno nanositi na kožu. Vodenaste strukture je, blago žute boje, sa izuzetno punim i jakim mirisom. Tek sa dodavanjem nekog baznog ulja (kokosovog, bademovog, maslinovog...) postaje gusto i masno. Bogato je linalolom, cineolom, borineolom, geraniolom i linalilacetatom. Sadrži još valeriante, nerol, kumarine, saponine, smole, tanine, fenolne kiseline i gorka jedinjenja. Prirodni je antidepresiv, antiseptik, antibiotik, sedativ i detoksikant. Pakuje se u sterilne staklene boce tamne boje kako bi sačuvali lekovita svojstva. Par kapi na vašem jastuku ili posteljini obezbediće vam miran san. Izuzetno je u borbi protiv:
-nervoze
-nesanice
-depresije
-uzrujanosti
-vrtoglavica
-opekotina
-zarastanju rana
-ujeda buba i insekata
-opadanja kose
-peruti na koži glave
-vaški
-loše cirkulacije
-grčeva
-poremećaja disajnih puteva
-štetnog dejstva zagađivača na koži
Duboko je hranljivo i redovnim korišćenjem daje koži prirodni sjaj, hrani i leči kožu, sprečava pojavu akni. Ima široku primenu u kozmetici i proizvodnji parfema.
Hidrolat lavande je vodenaste strukture, blago žute boje, nežnog mirisa. U narodu je poznat i kao ,,cvetna voda", nastaje parnom destilacijom svežeg lavandinog cveta prilikom proizvodnje eteričnog ulja lavande. Hidrolat lavande nije samo obična voda, to je esencija biljke koja sadrži brojne korisne i nežne sastojke za vašu kožu i vaš dom. Dok ulje lavande ima koncetrovaniju aromu i snažniji efekat, hidrolat lavande je blag ali ne manje efikasan. Ova tečnost bogata je fitonutrijentima, flavonoidima i antioksidansima čineći je izuzetno korisnom u kozmetici i kućnoj nezi. Samo par kapi na jastuku ili posteljini obezbediće vam miran i dubok san. Koristi se još :
-za svakodnevno čišćenje i hidriranje kože
-za uklanjanje akni i mitisera
-posle depilacije
-posle epilacije
-posle brijanja
-posle skidanja kineziotejpinga i raznih flastera
-posle sunčanja
-posle skidanja šminke
Zaboravite na komplikovane kozmetičke tretmane, ova jednostavna tečnost može postati vaš najbolji saveznik.
Udisanje lavandinih isparenja deluje anksiolitično pa se vrlo često primenjuje u obliku toplih inhalacija. Možete ga koristiti u romantičnim keramičkim isparivačima ispod kojih gori sveća ili u modernim ultrazvučnim difuzorima, potpuno je sve jedno, sigurno je da će taj miris, od samo par kapi, pozitivno uticati na vas.
Reč lavanda potiče od rimske reči lavare, što u prevodu znači prati, kupati se. Stari Rimljani su toplim kupkama dodavali ulje lavande ili suve bukete radi opuštanja i bržeg oporavka organizma. U savremenom dobu koriste se Relax kupke sa morskom solju i uljem lavande.
Obzirom na umirujući efekat aktivnih sastojaka upotreba čaja od suvog cveta lavande preporučuje se za ublažavanje nervoze, anksioznosti i protiv nesanice. Koristi se još i kod bolesti želuca, doprinosi ublažavanju grčeva u organima za varenje, olakšava eliminaciju gasova, za ublažavanje glavobolje, migrena, vrtoglavica, kod bolesti materica i bolnih menstruacija. Zbog antiseptičkog i antibakteriskog dejstva efikasan je i kod respiratornih infekcija. Veoma povoljno delovanje ima na ublažavanje reumatskih tegoba.
Priprema čaja od lavande je vrlo jednostavna:
1. Sipajte jednu kašičicu suvih cvetova lavande u šolju.
2. Prelijte ih sa 200 ml ključale vode.
3. Ostavite čaj da odstoji 5-10 minuta.
4. Procedite, po želji dodajte med i limun, uživajte u napitku.
Možete ga piti uveče kako bi ste se opustili pred spavanje, ili kad god vam je potreban trenutak mira tokom dana.
O lavandi možemo da pričamo satima i danima. Ovog puta rešili smo da najbitnije stvari vezane za ovu predivnu biljku stavimo na jedno mesto. Njeni benefiti su nemerljivi, a miris jedinstven. To je ono što nas je nateralo da joj se posvetimo u tolikoj meri, a znamo da će nam ona to višestruko vratiti.